Loading

U niektórych pacjentów konieczne jest stosowanie cewników, by odprowadzać mocz z pęcherza. Zdarza się, że naturalne odprowadzanie moczu jest po prostu utrudnione. Może być to związane z wieloma chorobami urologicznymi jak np. kamica dróg moczowych, zwężenia pooperacyjne cewki moczowej, przerost gruczołu krokowego (czyli prostaty) u mężczyzn.

Cewniki z paskiem kontrastującym i balonikiem

cewnikW takich sytuacjach lekarze zakładają pacjentom cewnik na jakiś czas. W zależności od tego z jakiego materiału wykonany jest cewnik, to można go stosować przez konkretny okres czasu. I tak np. bardzo popularne są cewniki wykonywane z silikonu. Są one polecane szczególnie u osób uczulonych na lateks. Takie osoby bardzo dobrze tolerują cewniki silikonowe. Taki cewnik może zostać założony nawet na okres od jednego do trzech miesięcy. Cewnik wprowadza się przez drogi moczowe do pęcherza moczowego. Do cewników dołączane są często worki na mocz – szczególnie u pacjentów, którzy sami nie mogą korzystać z toalety. Obecnie popularne jest stosowanie cewników Foleya, czyli takich które posiadają wypełniający się powietrzem balonik na jednym z końców. Balonik ten zapobiega przed wydostawaniem się cewnika na zewnątrz dróg moczowych (wypadaniem) oraz zapewnia szczelność. Dobre cewniki to takie, które nie wywołują żadnych podrażnień, reakcji alergicznych w obrębie dróg moczowych. Warto też wspomnieć o tym, że cewniki na całej swojej długości powinny być gładkie.

Takie są właśnie cewniki silikonowe. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu nie dochodzi do odkładania się kryształków moczu i zatykania cewników od środka. Cewniki z silikonu są na pewno bardziej wygodne dla pacjentów. Posiadają dwa otwory boczne oraz osobno pakowaną zatyczkę. Na całej długości cewnika znajduje się pasek kontrastujący widoczny w obrazie rentgenowskim.

Top