Loading

Prąd elektryczny „płynie” w obwodach. Umownie płynie on od plusa do minusa, i tak na przykład, gdy „kopnie” nas prąd, to znaczy, że właśnie weszliśmy w obieg prądu elektrycznego, i przez nas płynie do tego minusa. Prąd nigdy nie może tak po prostu zniknąć.

Obudowy metalowe i sposób wykonania

obudowy metaloweMoże co najwyżej zostać uziemiony. Co do przepływu prądu to mamy takie coś, jak przewodniki i izolatory. I tutaj coraz bardziej zbliżamy się do meritum. Izolator to materiał, który nie przewodzi prądu elektrycznego, prąd nie płynie przez niego. A co to znaczy, że jakiś materiał jest przewodnikiem? Przewodnik to materiał przez który energia elektryczna płynie. I teraz czemu więc obudowy metalowe są niebezpieczne? Ponieważ metal jest świetnym przewodnikiem. Wystarczy zobaczyć, że każdy przewód jest miedziany w tych czasach. Czy to rozdzielnica budowlana czy niskiego, średniego napięcia to obudowa lepiej, żeby nie była metalowa. Najlepiej tak, jak rozgałęźnik gumowy, żeby było to zrobione z gumy. Wtedy obudowy i rozdzielnice są zwyczajnie najbezpieczniejsze. Chyba jest już jasne, czemu najlepiej korzystać z gumowych rozwiązań, a nie z metalowych. Ogólnie tworzywo sztuczne, takie jak plastik również może być, ponieważ też jest izolatorem(ogranicznik przepięć jest nawet z tego), nie mniej jednak każdy to powiem, że to guma jest najlepszym wyjściem, co do doboru izolacji.

Więc nawet, jeżeli nasza obudowa jest metalowa, to dobrze, żeby od wewnątrz szczelnie była wyłożona gumowym materiałem. Szczerze to nie wiem, czy w ogóle dozwolone jest sprzedawanie metalowych obudów bez izolacji.

Top