Loading

Konie mają bardzo specyficzne potrzeby żywieniowe, ponieważ są roślinożercami i mają unikalny przewód pokarmowy zupełnie inny od ludzkiego. Ich długi układ trawienny wymaga diety wysokobłonnikowej, która jest spożywana w niewielkich ilościach przez cały dzień. Zamiast kilku dużych posiłków, konie jedzą wiele małych.

Najlepsze pasze dla koni

pasze treściwe dla koniNaturalna dieta konia to trawa pastwiskowa i delikatne rośliny. Dobre pastwisko zawiera większość składników odżywczych, których koń potrzebuje, aby być zdrowym. Zawiera również krzemionkę, która jest ważna dla zdrowia zębów. Gdy trawa nie jest dostępna, siano jest kolejnym najlepszym wyborem, a wszelkie niedobory witamin i minerałów można uzupełnić suplementami. Owies, jęczmień, kukurydza, wysłodki i granulaty to pasze treściwe dla koni. Powinny być stosowane z rozwagą, w odpowiednich ilościach i być dostosowane do aktywności fizycznej  i wielkości konia. Owies to tradycyjne ziarno podawane koniom. Konie mogą być jednak karmione małymi ilościami innych zbóż, takich jak kukurydza. Niektóre ziarna, takie jak pszenica, nie są dobre dla koni. Ziarno również nie wymaga długiego czasu żucia ani nie zawiera trawy krzemionkowej, co może przyczyniać się do powstawania owrzodzeń i problemów z zębami. Koncentraty są zwykle mieszaniną ziarna, nasiona lnu, pulpy buraczanej, melasy na energię i smak, otrąb, witamin i minerałów oraz inne składniki. Komercyjne mieszanki mogą zawierać wiele składników.

Koncentraty, podobnie jak zboża, pomagają zrekompensować niedobory w żywieniu i zapewniają szybkie źródło energii. Klacze ż, klaczach źrebne, karmiące, konie użytkowe oraz sportowe często korzystają z karmienia koncentratami oprócz trawy lub siana. Pomaga to zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Top