Loading

Nie da się ukryć, że coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Jest to dobre dla samych pracowników ponieważ mogą otrzymywać o wiele większe zarobki niż w Polsce. Niemniej jednak nie jest to zbyt korzystne dla osób, które w Polsce prowadzą firmy. Znalezienie wykwalifikowanych pracowników coraz częściej staje się sporym problemem.

Poszukiwanie pracowników do firm

problem ze znalezieniem pracownikówPolskie firmy coraz częściej mają problem ze znalezieniem pracowników. Tyczy się to zarówno pracowników fizycznych, którzy nie posiadają wyższego wykształcenia jak również specjalistów z różnych branż. Powodem tego są oczywiście wyjazdy Polaków do firm niemiecki, holenderskich czy brytyjskich. Bardzo często jedynym ratunkiem w tym wypadku jest zatrudnianie osób zza granicy. Ukraińcy przez jakiś czas byli rozwiązaniem problemu ze znalezieniem pracowników ale obecnie i oni są kuszeni przez zarobki oferowane na zachodzie. W związku z tym często polscy pracodawcy zatrudniać muszą osoby z dalekiej Azji. W naszym kraju pojawiać się zaczęło coraz więcej Azjatów, którzy podejmują najróżniejsze prace. Idealnie sprawdzają się oni jako pracownicy produkcyjni. Dość dużo firm budowlanych zatrudnia Azjatów jako pomoce budowlane lub też jako murarzy czy cieśli szalunkowych. Szczególnie dużym uznaniem zaczynają cieszyć się obywatele Nepalu czy Bangladeszu. Natomiast nieco rzadziej nasz kraj odwiedzany jest przez Hindusów oraz Pakistańczyków.

Ogólnie rzecz biorąc zatrudnianie obcokrajowców niekiedy jest jedyną opcją żeby zachować płynność w funkcjonowaniu firmy. Od jakiegoś czasu do naszego kraju zaczęło przybywać również sporo Azjatów, którzy planują się w Polsce osiedlać. Tacy pracownicy są dla polskich pracodawców niezwykle cenni. Osoby te często do Polski sprowadzają również swoje rodziny.

Top