Loading

 

Gospodarstwa wielkotowarowe zajmujące się hodowlą bydła mlecznego nie mogą się obejść bez zastosowania licznych usprawnień, by móc funkcjonować i pozostać rentownymi. Wraz ze zwiększeniem pogłowia konieczne jest wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technicznych. Aby pozyskiwać mleko efektywnie konieczna jest budowa hal udojowych pozwalających na sprawne prowadzenie doju mechanicznego.

Zastosowanie i budowa hal udojowych

wielostanowiskowe hale udojoweWielostanowiskowe hale udojowe pozwalają na znaczne zmniejszenie nakładu pracy w stosunku do wykorzystania dojarek bańkowych. W zależności od ilości sztuk bydła mlecznego w gospodarstwie zalecane są różne rozwiązania. Przy stadzie liczącym do kilkudziesięciu krów dojnych odpowiednia będzie hala tandemowa lub typu rybia ość. Różnią się między sobą ustawieniem zwierząt podczas doju, przy czym maksymalna ilość sztuk obsługiwanych jednocześnie wynosi najczęściej do 20 sztuk. Pomiędzy stanowiskami dla bydła znajduje się kanał, w którym pracuje obsługa i znajdują się aparaty udojowe. W większych stadach sprawdzi się system karuzelowy, który może osiągnąć wydajność nawet do 200 sztuk na godzinę. Każda hala może być w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzowana. Pozwala to na zmniejszenie liczby obsługujących dój pracowników. Usprawnienia mogą polegać na zautomatyzowanym sposobie zakładania kubków udojowych na strzyki, zintegrowanym systemie mycia przedudojowego i dezynfekcji, pneumatycznie sterowanych bramkach wejściowych na stanowiska. W bardziej zaawansowanych systemach spotkać można komputery kontrolujące ilość mleka pozyskanego od każdej sztuki, a nawet jego jakość poprzez pobieranie próbek do badań.

Hale udojowe są obecnie niezbędnym elementem każdego dużego gospodarstwa zajmującego się produkcją mleczną. Dzięki nim krótszy jest proces doju, który zazwyczaj zajmuje najwięcej czasu rolnika. Odpowiednio dobrana do potrzeb fermy i właściwie wykorzystywana konstrukcja zapewni bezproblemowy udój, a także przyczyni się do zachowania dobrostanu zwierząt.

 

Top