Loading

Operacje przeprowadzane na terenie klatki piersiowej zawsze niosą za sobą większe ryzyko niż inne zabiegi. Związane jest to z faktem, że otwierając klatkę piersiową, dochodzi do wyrównania ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a jamą klatki.

Skomplikowane operacje medyczne na terenie klatki piersiowej

chirurgia klatki piersiowej bydgoszczPłuca natychmiast się zapadają, przez co pacjent nie jest zdolny do samodzielnego oddychania. Dlatego pacjenci poddawani takim zabiegom muszą zostać podłączeni do respiratora lub ewentualnie są wentylowani workiem ambu. Do operacji na terenie klatki piersiowej kwalifikują się osoby, u których stwierdzono nowotwory płuc, opłucnej. Nowotwór może rozwinąć się także w śródpiersiu oraz na ścianie klatki piersiowej. Dodatkowo nowotwory rozwijają się w sercu i jego okolicach. Często operowane są guzy podstawy serca (tzw. chemodectoma) czy też naczyniaki w obrębie klatki piersiowej. Oczywiście chirurgia klatki piersiowej bydgoszcz wykonywana jest w specjalistycznych klinikach, które zatrudniają profesjonalistów w tej dziedzinie. W klatce piersiowej przebiegają również takie narządy jak tchawica czy oskrzela. Czasami konieczne jest wykonanie operacji plastycznej właśnie w obrębie oskrzeli lub tchawicy. W obrębie klatki piersiowej wykonywane są operacje miastenii. Mogą to być operacje otwarte albo za pomocą specjalistycznych urządzeń, czyli wideotorakoskopowe. Przerzuty nowotworowe do płuc leczy się w klinice za pomocą lasera.

Czasem konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki inwazyjnej klatki piersiowej, co wiąże się z jej otwarciem. Rekonstrukcje ściany klatki piersiowej również wymagają jej otwarcia. Aby uzyskać dostęp do jamy klatki piersiowej przecina się żebra najczęściej poprzez mostek. Rzadziej wykonuje się cięcia boczne żeber, chyba że zabieg ma na celu usunąć fragment płata płucnego.

Top