Loading

Na terenie większych miast powstaje obecnie wiele budynków, które są odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie rynku. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych, które są przeznaczone dla osób prywatnych jak i większych hal przeznaczonych pod potrzeby przemysłu. Niektóre miasta posiadają korzystną infrastrukturę oraz zaplecze logistyczne czy techniczne, które pozwala na założenie fabryki.

Nowoczesne instalacje na terenie Kielc

rekuperacja kielceJest to bardzo istotne. Tak jest między innymi w przypadku Kielc, gdzie usytuowanych jest wiele zakładów krajowych oraz międzynarodowych. Właśnie tam istnieje spore pole do popisu jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych technologii pozwalających na optymalizację zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Często wykorzystywana jest między innymi rekuperacja kielce, którą instalują specjalistyczne firmy. Rekuperacja pozwala nie tylko na osiągnięcie wymaganej ilości wymian powietrza w obiekcie lecz również na odzyskanie z niego części ciepła. W ten sposób energia potrzebna do ogrzania powietrza jest lepiej pożytkowana ponieważ może być ona chociaż po części wykorzystana w kolejnym cyklu. Pozwala to na obniżenie poboru energii. Jest to bardzo istotne ponieważ obecnie z roku na rok rosną ceny jednostkowe prądu czy ciepła. Warto dodać, że inwestycja w rekuperację charakteryzuje się dosyć dużymi kosztami początkowymi. Niemniej na terenie Kielc funkcjonują programy operacyjne, które pomagają sfinansować takie przedsięwzięcie.

Okres zwrotu wynosi przeważnie kilka lat co przy żywotności całego systemu na poziomie kilkudziesięciu lat jest wynikiem bardzo przyzwoitym. Takie rozwiązanie powinno być uwzględnione w projekcie. W istniejących obiektach ciężko bowiem dostosować wentylację w taki sposób żeby możliwym było jej zmodernizowanie. Jak widać nowoczesne technologie pozwalają osiągać coraz większe oszczędności w różnych sferach.

Top