Loading

Budząca się do życia przyroda jest czasem gdy zaczynają budzić się również owady. Niektóre z nich są pożyteczne ale jeden ich rodzaj potrafi przysporzyć nam sporo problemów. Mowa tu oczywiście o takich owadach jak krwiożercze kleszcze, które oprócz tego że czyhają na naszą krew to w zamian za jej picie potrafią zarazić nas groźnymi chorobami.  

Kleszcze – jak z nimi walczyć? 

ugryzienie kleszczaKażdy z nas lubi długie spacery po lesie lub parku. Szczególnie czas wiosenny sprzyja takim spacerom. Wokół nas robi się zielono a temperatura powietrza na zewnątrz wyraźnie wzrasta. W takich momentach jednak budzą się też kleszcze. Po zimowym letargu są one głodne i czyhają na spacerowiczów i amatorów odpoczynku na łonie natury. Ugryzienie kleszcza potrafi skutkować tym, że zostaniemy zarażeni boreliozą. Choroba ta nie jest nieuleczalna ale potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze życie. Oprócz boreliozy kleszcze przenoszą również chorobę zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Jedna i druga z wymienionych chorób jest dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczna. W związku z tym tak istotne jest by walczyć z kleszczami wszystkimi dostępnymi środkami. W miastach systematycznie wykonywane są zabiegi polegające na zabijaniu kleszczy środkami chemicznymi. Jednak wiele osób decyduje się na wyjazdy na wieś gdzie kleszczy nie brakuje. Czyhają one na nas siedząc w trawach, skoszonym zbożu oraz przede wszystkim na liściach drzew skąd zeskakują na ciała swoich ofiar.

Żeby skutecznie chronić się przed kleszczami konieczne jest stosowanie specjalnych środków chemicznych. Występują one w sprzedaży w formie kremów oraz sprayu. Przed wyjściem na spacer wystarczy więc użyć wspomnianego sprayu by kleszcze omijały nas z daleka. Kremy przeciw kleszczom działają podobnie ale spray jest wygodniejszy w użyciu.

Top