Loading

Wypadki przy pracy wynikają często z zaniedbań w zakresie przepisów bezpieczeństwa. Prace na wysokościach wymagają właściwego montażu i eksploatacji poszczególnych konstrukcji. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą mieć poważne następstwa w postaci wypadków przy pracy. Aby temu zapobiec konieczne jest korzystanie z konstrukcji o stabilnej i mocnej konstrukcji.

Właściwe zabezpieczenie rusztowań na czas budowy

bezpieczne rusztowania drabexDo zabezpieczeń konstrukcji stosuje się najczęściej specjalnie montowane balustrady. Bezpieczne rusztowania Drabex wymagają zastosowania konkretnych elementów. Zamontowana balustrada powinna składać się z deski krawężnikowej, poręczy ochronnej oraz elementu, którego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pozostającej między deską a poręczą. Każdy z wymienionych elementów powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości i z zachowaniem bezpiecznych odległości. Tylko wówczas możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z wysokości. Warto wiedzieć, że zastosowanie innych zabezpieczeń, na przykład siatek, nie zwalnia z zamocowania również balustrad. Mogą one składać się z większych ilości poręczy, ram, czy innych elementów konstrukcyjnych. Normy bezpieczeństwa wskazują również wymagania techniczne, które dotyczą balustrad. Wszystkie aspekty powinny być przestrzegane przez producentów rusztowań, jednak użytkownik powinien również zwrócić uwagę na ewentualne uchybienia w zakresie konstrukcji.

Balustrady można również stosować od wewnątrz rusztowania. Dotyczy to sytuacji, gdy jest ono oddalone od ściany o ponad 20 centymetrów. Jeżeli środki ochrony zbiorowej nie zostały zastosowane, wówczas konieczne jest użycie środków ochrony indywidualnej. W ich skład wchodzą na przykład szelki wzmocnione liną, amortyzatorem oraz zatrzaśnikiem.

Top